PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=8425}
7,4 2 204
oceny
7,4 10 1 2204
Ostatni kurs
powrót do forum filmu Ostatni kurs

i urok. O wartości przesądzają np.dobrze zagrane role - szczególnie piosenkarki, porucznika, a szkoda, że nie dano pograć "Brunnerowi" (nawiasem: trochę "Stawki" się tam pojawiło, łącznie z pierwszym dyrektorem), on gra doskonale nawet dane mu w filmie sekundy. Plenery są cenną oprawą filmu, ówczesna Gdynia, cmentarz Witomino, choć czasem jest zbyt pięknie jak na PRL, nawet reakcje "Klossa" na działania milicji zbyt zuchwałe (raczej nie pyskowano by tak na ludową milicję, bijące serce Partii). Inne partie dialogów świetne, np.porucznika, ewidentnie "ojca" Borewicza.
I nie zgadzam się, ze "kiedyś to kręcono kryminały", jak się tu na forum pisze. Są sceny w "Ostatnim kursie", które dziś lepiej by nakręcono, z większą dozą napięcia, np. jazdę w taksówce (zróżnicowano by ujęcia, itd.), dano by rozegrać się Karewiczowi, Pietruskiemu, och, znakomici to aktorzy, spomroczniliby film umiejętnie, bez przesady, trafiając w punkt.

ocenił(a) film na 8
Wydmin

A mnie sie bardzo podobał.Dwa dni temu chyba leciał na Kulturze, oglądałam z kolega i ciagle sie smialismy i kometowaliśmy na plus. Film świetny po prostu, trzyma w napieciu i jeszcze dobre teksty z chumorem, który wywołuje usmiech .Moim zdaniem spokojnie mozna ósemkę postawic.

ocenił(a) film na 6
Ami_656

Mnie też się film podobał, moja "szóstka" brzmi wg filmwebu jako "niezły". Oceniając, mam w pamięci inne filmy i wiem, że jednak między "6" a "8" mieści się trochę innych filmów, nieco lepszych. Oceny są zresztą umowne, samo to, że "Ostatni kurs" nadal da się oglądać po 53 latach już jest tytułem do chwały, i może dlatego właśnie nawet trzeba by podwyższyć do "7".

ocenił(a) film na 7
Wydmin

Ja dałem właśnie "siódemkę" :). U mnie na ogół "szóstka" to "warto, ale nieobejrzenie nie jest wielką stratą", a wszystko, co wykracza ponad ten poziom dostaje "7". Zazwyczaj :).

Zgadzam się z większością tego, co napisałeś w pierwszym poście. Mnie również podobał się bardzo Karewicz; dyrektor Garbarni i koledzy po fachu głównego bohatera też byli dobrze zagrani. Gliński był dla mnie trochę zbyt taki sam jak zawsze (rolę miał zresztą umiarkowanie dobrze napisaną, moim zdaniem: dało się z tej postaci scenariuszowo więcej wycisnąć). Femme fatale była bardzo dobra -- nie przyćmiła do końca narzeczonej, i chyba o to chodziło.

Podobała mi się bardzo formuła klasycznego kryminału, z domieszką filmu noir. Żadnego innego obrazu produkcji polskiej z tego okresu nawiązującego do konwencji noir nie kojarzę. Podobał mi się suspens -- film miejscami trzyma w napięciu nawet jeszcze dziś, a to się rzadko zdarza kryminałom "z myszką". Gdyby jeszcze ten balans na granicy thrillera i konwencjonalnego kryminału rozrywkowego był utrzymany do końca... Niestety, sama końcówka jest już mocno na łapu-capu: główny bohater zbyt wiele się domyśla, zbyt łatwo odnajduje ślady i bez problemu wygrywa większość pojedynków w walce wręcz :).

No i ten Mikulski rodem ze "Stawki..." :D. Widać, że w tamtych czasach też traktowano rozrywkę jako produkt dopasowywany do gustów i oczekiwań odbiorcy: ludziom podoba się przystojny Kloss z całym swoim oficerskim sznytem, elegancją i szarmanckością? To będą go mieli! A kto powiedział, że ubogi taksówkarz na dorobku nie może być elegancki i szarmancki, i nie może nawet mieć oficerskiego sznytu? Nasz klient, nasz pan! Nałoży się Klossowi berecik i gotowe! ;D

ocenił(a) film na 6
sbbbbs

Najbardziej zgadzam się z tym fragmentem Twojego postu: "film trzyma w napięciu nawet i dziś", oraz: "Femme fatale była bardzo dobra -- nie przyćmiła do końca narzeczonej, i chyba o to chodziło.". A co do Klossa, to ten film kręcony był na 2-3 lata przed teatralną "Stawką", na 5 lat przed filmową. To chyba ten reżyser pierwszy odkrył go jako aktora filmów sensacyjnych.

ocenił(a) film na 7
Wydmin

Oj, rzeczywiście, nie pomyślałem. Dzięki za wyprowadzenie z błędu chronologicznego! :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones